Vicor Corporation V24A3V3H200B
V24A3V3H200B picture photo
Mfg. Part Number
V24A3V3H200B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V24A3V3H200B.pdf
Availability of V24A3V3H200B
QUANTITY
V24A3V3H200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A3V3H200B
Internal Part NumberEIS-V24A3V3H200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A3V3H200B
Related LinksV24A3V, V24A3V3H200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A3V3H200B Details Description
Related parts for V24A3V3H200B
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
PATCHCORD DUAL 3COND BLUE 6FT datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 144BGA datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GDT 357V 5KA datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 50W 5% TO220 datasheet.pdf