Vicor Corporation V24A3V3H200BG
V24A3V3H200BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A3V3H200BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V24A3V3H200BG.pdf
Availability of V24A3V3H200BG
QUANTITY
V24A3V3H200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A3V3H200BG
Internal Part NumberEIS-V24A3V3H200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A3V3H200BG
Related LinksV24A3V, V24A3V3H200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A3V3H200BG Details Description
Related parts for V24A3V3H200BG
CAP PUSHBUTTON RECT CLEAR/WHITE datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOP-J datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CABLE BNC/BNC 24 RG-142 datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM datasheet.pdf
WPG-M50 CABLE GLAND PA BLA datasheet.pdf
RES SMD 0.267 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf