Vicor Corporation V24A3V3H200BN2
V24A3V3H200BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A3V3H200BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V24A3V3H200BN2.pdf
Availability of V24A3V3H200BN2
QUANTITY
V24A3V3H200BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A3V3H200BN2
Internal Part NumberEIS-V24A3V3H200BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A3V3H200BN2
Related LinksV24A3V3, V24A3V3H200BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A3V3H200BN2 Details Description
Related parts for V24A3V3H200BN2
INSTALLATION TOOL BLUE ABS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" DBL R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.5UH SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf