Vicor Corporation V24A3V3H264BF3
V24A3V3H264BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A3V3H264BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V24A3V3H264BF3.pdf
Availability of V24A3V3H264BF3
QUANTITY
V24A3V3H264BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A3V3H264BF3
Internal Part NumberEIS-V24A3V3H264BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78.5%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A3V3H264BF3
Related LinksV24A3V3, V24A3V3H264BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A3V3H264BF3 Details Description
Related parts for V24A3V3H264BF3
TWEEZER FLAT WAFER 38A 4.06" datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 2CH 6A 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
HT MAXI PV datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf