Vicor Corporation V24A3V3T200BG3
V24A3V3T200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A3V3T200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V24A3V3T200BG3.pdf
Availability of V24A3V3T200BG3
QUANTITY
V24A3V3T200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A3V3T200BG3
Internal Part NumberEIS-V24A3V3T200BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A3V3T200BG3
Related LinksV24A3V3, V24A3V3T200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A3V3T200BG3 Details Description
Related parts for V24A3V3T200BG3
RES SMD 24.9 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
IC 8051 MCU 4K FLASH 20QFN datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SP4T 16UQFN datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES METAL .0025 OHM 3W 2% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf