Vicor Corporation V24A3V3T200BS
V24A3V3T200BS picture photo
Mfg. Part Number
V24A3V3T200BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V24A3V3T200BS.pdf
Availability of V24A3V3T200BS
QUANTITY
V24A3V3T200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A3V3T200BS
Internal Part NumberEIS-V24A3V3T200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A3V3T200BS
Related LinksV24A3V, V24A3V3T200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A3V3T200BS Details Description
Related parts for V24A3V3T200BS
CARD EJECTOR WHITE 1/16" datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 6TDFN datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E YELLOW 7' datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS HIGH 25PPM datasheet.pdf
IC DSP CAR RADIO 80QFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-09V datasheet.pdf