Vicor Corporation V24A3V3T264BG
V24A3V3T264BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A3V3T264BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V24A3V3T264BG.pdf
Availability of V24A3V3T264BG
QUANTITY
V24A3V3T264BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A3V3T264BG
Internal Part NumberEIS-V24A3V3T264BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78.5%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A3V3T264BG
Related LinksV24A3V, V24A3V3T264BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A3V3T264BG Details Description
Related parts for V24A3V3T264BG
FAN IMP MTR 102X55MM DD402148B1R datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
MODULAR SINGLE DOOR ENCL datasheet.pdf
48 PORT MODULAR PATCH PANEL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 164.3555MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
FAN AXIAL 30.8X18.1MM 5VDC 2510 datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM R/GN R/Y WH DIFF datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf