Vicor Corporation V24A48C300BS
V24A48C300BS picture photo
Mfg. Part Number
V24A48C300BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V24A48C300BS.pdf
Availability of V24A48C300BS
QUANTITY
V24A48C300BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48C300BS
Internal Part NumberEIS-V24A48C300BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48C300BS
Related LinksV24A48, V24A48C300BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48C300BS Details Description
Related parts for V24A48C300BS
IC CONFIG MULT-FUNC GATE 6DSBGA datasheet.pdf
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 28AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 23POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf