Vicor Corporation V24A48C400BG
V24A48C400BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A48C400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V24A48C400BG.pdf
Availability of V24A48C400BG
QUANTITY
V24A48C400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48C400BG
Internal Part NumberEIS-V24A48C400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48C400BG
Related LinksV24A48, V24A48C400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48C400BG Details Description
Related parts for V24A48C400BG
CAP CER 91PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 08 POS .177 SMD datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE HV 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 6V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC STEREO AUD CODEC 24BIT 32VQFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A 6DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC CONV 16BIT LP LN 16VQFN datasheet.pdf
F3SJ-A0560P20 datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf