Vicor Corporation V24A48E300BS2
V24A48E300BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A48E300BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V24A48E300BS2.pdf
Availability of V24A48E300BS2
QUANTITY
V24A48E300BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48E300BS2
Internal Part NumberEIS-V24A48E300BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48E300BS2
Related LinksV24A48, V24A48E300BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48E300BS2 Details Description
Related parts for V24A48E300BS2
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT .026-.033 30AU datasheet.pdf
IC 4.62V W/PB 5% TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
TRANSFORMER SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf