Vicor Corporation V24A48M400B3
V24A48M400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A48M400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V24A48M400B3.pdf
Availability of V24A48M400B3
QUANTITY
V24A48M400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48M400B3
Internal Part NumberEIS-V24A48M400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48M400B3
Related LinksV24A48, V24A48M400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48M400B3 Details Description
Related parts for V24A48M400B3
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN TERMINAL 300MCM #5/16 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST-NO 15A ROLL LVR datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 52POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 15SPS 2CH A6 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2A SOT363 datasheet.pdf