Vicor Corporation V24A48M400BF3
V24A48M400BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A48M400BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V24A48M400BF3.pdf
Availability of V24A48M400BF3
QUANTITY
V24A48M400BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48M400BF3
Internal Part NumberEIS-V24A48M400BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48M400BF3
Related LinksV24A48, V24A48M400BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48M400BF3 Details Description
Related parts for V24A48M400BF3
CONN RING 14-16 AWG #6 SOLIS datasheet.pdf
RES SMD 5.1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 0 3.25-4.5MM YEL datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 80A 600V datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FBIS-II PLUG ASSY 4POS FOR MOT datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
HD-I 5EMPO130F180F BENCH/LDMK. datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V THRU HOLE datasheet.pdf