Vicor Corporation V24A48M400BG
V24A48M400BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A48M400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V24A48M400BG.pdf
Availability of V24A48M400BG
QUANTITY
V24A48M400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48M400BG
Internal Part NumberEIS-V24A48M400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48M400BG
Related LinksV24A48, V24A48M400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48M400BG Details Description
Related parts for V24A48M400BG
VARISTOR 61V 1KA DISC 10MM datasheet.pdf
IDC CABLE - MKS10K/MC10F/MCS10K datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3.6V 7.5MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
TVS DIODE 22.8VWM SQMELF datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 35NS 84FLATPAK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.0V datasheet.pdf
1000UF 100V 22X30MM 85C 5000H datasheet.pdf
CONN CFP4 QUAD CAGE HS 14MM datasheet.pdf