Vicor Corporation V24A48T300BN2
V24A48T300BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A48T300BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V24A48T300BN2.pdf
Availability of V24A48T300BN2
QUANTITY
V24A48T300BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48T300BN2
Internal Part NumberEIS-V24A48T300BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48T300BN2
Related LinksV24A48, V24A48T300BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48T300BN2 Details Description
Related parts for V24A48T300BN2
FIXED IND 39UH 2A 68 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 2POS BLK datasheet.pdf
CONN DIN R FEMALE 96CKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 60MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 91PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf