Vicor Corporation V24A48T400BF
V24A48T400BF picture photo
Mfg. Part Number
V24A48T400BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V24A48T400BF.pdf
Availability of V24A48T400BF
QUANTITY
V24A48T400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48T400BF
Internal Part NumberEIS-V24A48T400BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48T400BF
Related LinksV24A48, V24A48T400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48T400BF Details Description
Related parts for V24A48T400BF
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 10NS 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR PECL DUAL 20QSOP datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf