Vicor Corporation V24A48T400BF2
V24A48T400BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A48T400BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V24A48T400BF2.pdf
Availability of V24A48T400BF2
QUANTITY
V24A48T400BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48T400BF2
Internal Part NumberEIS-V24A48T400BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48T400BF2
Related LinksV24A48, V24A48T400BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48T400BF2 Details Description
Related parts for V24A48T400BF2
IC OPAMP GP 750KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.2A SOT89-5 datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 2W SMBG datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 100 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10 OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf