Vicor Corporation V24A5E300BG
V24A5E300BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A5E300BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V24A5E300BG.pdf
Availability of V24A5E300BG
QUANTITY
V24A5E300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A5E300BG
Internal Part NumberEIS-V24A5E300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A5E300BG
Related LinksV24A5, V24A5E300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A5E300BG Details Description
Related parts for V24A5E300BG
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 4.42 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1W 1206 datasheet.pdf
RES 59 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS STR DUAL .100" datasheet.pdf