Vicor Corporation V24A5E400BL3
V24A5E400BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A5E400BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V24A5E400BL3.pdf
Availability of V24A5E400BL3
QUANTITY
V24A5E400BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A5E400BL3
Internal Part NumberEIS-V24A5E400BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A5E400BL3
Related LinksV24A5E, V24A5E400BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A5E400BL3 Details Description
Related parts for V24A5E400BL3
CAP ALUM 33UF 20% 40V AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CARTRIDGE 250V 16A PCB datasheet.pdf
MICRO 25POS PIN 20" datasheet.pdf
VAPROTEX HANDLE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 4.3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf