Vicor Corporation V24A5H300BN3
V24A5H300BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A5H300BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V24A5H300BN3.pdf
Availability of V24A5H300BN3
QUANTITY
V24A5H300BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A5H300BN3
Internal Part NumberEIS-V24A5H300BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A5H300BN3
Related LinksV24A5H, V24A5H300BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A5H300BN3 Details Description
Related parts for V24A5H300BN3
IC FPGA 92 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SNAP DPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
MILCONNECTOR MIM618 datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN BLUE CLR 468NM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 111MM D 42MMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
1,0UF 450V 8X11,5 datasheet.pdf