Vicor Corporation V24A5H400B
V24A5H400B picture photo
Mfg. Part Number
V24A5H400B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V24A5H400B.pdf
Availability of V24A5H400B
QUANTITY
V24A5H400B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A5H400B
Internal Part NumberEIS-V24A5H400B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A5H400B
Related LinksV24A5, V24A5H400B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A5H400B Details Description
Related parts for V24A5H400B
OSC XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 50W datasheet.pdf
RF ANTENNA datasheet.pdf
IC SWITCH HI-SIDE 1CH D-PAK-5 datasheet.pdf
T-COUPLE J L=20CM THERMO WELL datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 2LEVEL YLW DIFF datasheet.pdf