Vicor Corporation V24A5H400BG
V24A5H400BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A5H400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V24A5H400BG.pdf
Availability of V24A5H400BG
QUANTITY
V24A5H400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A5H400BG
Internal Part NumberEIS-V24A5H400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A5H400BG
Related LinksV24A5, V24A5H400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A5H400BG Details Description
Related parts for V24A5H400BG
MOSFET N-CH 900V 5.4A TO-220 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 1000V 450A datasheet.pdf
POWER CHASSIS 750W 4 SLOT datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 40V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
PREMO-FLEX 0.50 JMPR LGT 254 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf