Vicor Corporation V24A5T300BG
V24A5T300BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A5T300BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V24A5T300BG.pdf
Availability of V24A5T300BG
QUANTITY
V24A5T300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A5T300BG
Internal Part NumberEIS-V24A5T300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A5T300BG
Related LinksV24A5, V24A5T300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A5T300BG Details Description
Related parts for V24A5T300BG
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16TSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 18-DIP datasheet.pdf
IC CAR RADIO SGL CHIP CIRC 64QFP datasheet.pdf
IC CLK FANOUT/BUFF ZD 48TSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 2.2A 53.3 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 700mA SOT-23-6 datasheet.pdf