Vicor Corporation V24A5T300BL2
V24A5T300BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A5T300BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V24A5T300BL2.pdf
Availability of V24A5T300BL2
QUANTITY
V24A5T300BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A5T300BL2
Internal Part NumberEIS-V24A5T300BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A5T300BL2
Related LinksV24A5T, V24A5T300BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A5T300BL2 Details Description
Related parts for V24A5T300BL2
RELAY OPTO SPST 100MA 6 SOP 400V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 4.3A 42 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
MCU ARM 256KB FLASH MEM 64-LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 43POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf