Vicor Corporation V24A5T300BL2
V24A5T300BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A5T300BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V24A5T300BL2.pdf
Availability of V24A5T300BL2
QUANTITY
V24A5T300BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A5T300BL2
Internal Part NumberEIS-V24A5T300BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A5T300BL2
Related LinksV24A5T, V24A5T300BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A5T300BL2 Details Description
Related parts for V24A5T300BL2
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 4K FLASH 44-PQFP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/ADJ 0.1A 8WSON datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf