Vicor Corporation V24A5T300BS
V24A5T300BS picture photo
Mfg. Part Number
V24A5T300BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V24A5T300BS.pdf
Availability of V24A5T300BS
QUANTITY
V24A5T300BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A5T300BS
Internal Part NumberEIS-V24A5T300BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A5T300BS
Related LinksV24A5, V24A5T300BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A5T300BS Details Description
Related parts for V24A5T300BS
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 5CH 400KHZ 16SO datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V Y5V 1206 datasheet.pdf
MBXLE VERT RCPT 6LP+24S+3P datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf