Vicor Corporation V24A5T400B2
V24A5T400B2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A5T400B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V24A5T400B2.pdf
Availability of V24A5T400B2
QUANTITY
V24A5T400B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A5T400B2
Internal Part NumberEIS-V24A5T400B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A5T400B2
Related LinksV24A5, V24A5T400B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A5T400B2 Details Description
Related parts for V24A5T400B2
MOSFET P-CH 30V 9A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
KIT ISL6405 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.800" 3/5MM 2L datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 900FCBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 5W T18 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 229MA 3.2 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf