Vicor Corporation V24A5T400B3
V24A5T400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A5T400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V24A5T400B3.pdf
Availability of V24A5T400B3
QUANTITY
V24A5T400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A5T400B3
Internal Part NumberEIS-V24A5T400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A5T400B3
Related LinksV24A5, V24A5T400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A5T400B3 Details Description
Related parts for V24A5T400B3
CONN RECEPT SAS 29POS RT ANG SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M10-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
DIODE MODULE 35V 400A TO244AB datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SL-SMT 3.50/14/180G 3.2SN BK datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NC PIN datasheet.pdf