Vicor Corporation V24A5T400BN2
V24A5T400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A5T400BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V24A5T400BN2.pdf
Availability of V24A5T400BN2
QUANTITY
V24A5T400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A5T400BN2
Internal Part NumberEIS-V24A5T400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A5T400BN2
Related LinksV24A5T, V24A5T400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A5T400BN2 Details Description
Related parts for V24A5T400BN2
RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 3A SMC datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN MALE PLUG 3+PE SILVER BLUE datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100 STR 15AU datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
SOLDERING IRON WXP 65W datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf