Vicor Corporation V24A6V5E400BL
V24A6V5E400BL picture photo
Mfg. Part Number
V24A6V5E400BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W
Datasheet Download
V24A6V5E400BL.pdf
Availability of V24A6V5E400BL
QUANTITY
V24A6V5E400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A6V5E400BL
Internal Part NumberEIS-V24A6V5E400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)61.54A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.1%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A6V5E400BL
Related LinksV24A6V, V24A6V5E400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A6V5E400BL Details Description
Related parts for V24A6V5E400BL
DIODE GEN PURP 1.2KV 320A DO205 datasheet.pdf
VARISTOR 387V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
GSF2 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 74MM datasheet.pdf