Vicor Corporation V24A6V5H400BN
V24A6V5H400BN picture photo
Mfg. Part Number
V24A6V5H400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W
Datasheet Download
V24A6V5H400BN.pdf
Availability of V24A6V5H400BN
QUANTITY
V24A6V5H400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A6V5H400BN
Internal Part NumberEIS-V24A6V5H400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)61.5A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.1%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A6V5H400BN
Related LinksV24A6V, V24A6V5H400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A6V5H400BN Details Description
Related parts for V24A6V5H400BN
IC 16 BIT D/A CONVERTER 28-DIP datasheet.pdf
POT 250K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 3.4KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
EJECTOR LATCHES BLK LONG SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 19POS datasheet.pdf
RES 6.26K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf