Vicor Corporation V24A8C300BG
V24A8C300BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A8C300BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V24A8C300BG.pdf
Availability of V24A8C300BG
QUANTITY
V24A8C300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A8C300BG
Internal Part NumberEIS-V24A8C300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A8C300BG
Related LinksV24A8, V24A8C300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A8C300BG Details Description
Related parts for V24A8C300BG
RES SMD 240K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1A 140 MOHM TH datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 250VDC AXIAL datasheet.pdf
RECEIVER FIBER OPT 125MHZ ANA SC datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 1410 datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BAG MOISTURE BARR 12"X16" 100PK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 14POS PIN datasheet.pdf