Vicor Corporation V24A8E300BN2
V24A8E300BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A8E300BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V24A8E300BN2.pdf
Availability of V24A8E300BN2
QUANTITY
V24A8E300BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A8E300BN2
Internal Part NumberEIS-V24A8E300BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A8E300BN2
Related LinksV24A8E, V24A8E300BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A8E300BN2 Details Description
Related parts for V24A8E300BN2
DUAL LOCK PRESS 1"X50YD BLK 250 datasheet.pdf
IC FRACTION-N FREQ SYNTH 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
PLASTIC FAN GUARD 150MM datasheet.pdf
IC FUEL GAUGE LI+ 2CELL 14-TDFN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY BCD 10POS DIP 5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
MODULE BRIDGE CC 40A 1200V D-19 datasheet.pdf