Vicor Corporation V24A8H300BG3
V24A8H300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A8H300BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V24A8H300BG3.pdf
Availability of V24A8H300BG3
QUANTITY
V24A8H300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A8H300BG3
Internal Part NumberEIS-V24A8H300BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A8H300BG3
Related LinksV24A8H, V24A8H300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A8H300BG3 Details Description
Related parts for V24A8H300BG3
SPEAKER 8 OHM 2W 87MM SQUARE datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23 datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 178UH 160MA 2.8 OHM TH datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX11811 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 129VC P600 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf