Vicor Corporation V24A8T300BL2
V24A8T300BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A8T300BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V24A8T300BL2.pdf
Availability of V24A8T300BL2
QUANTITY
V24A8T300BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A8T300BL2
Internal Part NumberEIS-V24A8T300BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A8T300BL2
Related LinksV24A8T, V24A8T300BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A8T300BL2 Details Description
Related parts for V24A8T300BL2
BOX ABS BLACK 2"L X 2"W 10PC datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 20BIT 48-SSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 1A SOT223 datasheet.pdf
IC BUFFER QUAD NON-INV 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 18MH CHA MNT datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 44POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf