Vicor Corporation V24B12C200BF
V24B12C200BF picture photo
Mfg. Part Number
V24B12C200BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V24B12C200BF.pdf
Availability of V24B12C200BF
QUANTITY
V24B12C200BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12C200BF
Internal Part NumberEIS-V24B12C200BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12C200BF
Related LinksV24B12, V24B12C200BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12C200BF Details Description
Related parts for V24B12C200BF
TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND RED datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 120V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 5A ITO220AC datasheet.pdf
RES SMD 2.58K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CAP ARRAY 15PF 50V CH 0805 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
CAP FILM 0.0013 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf