Vicor Corporation V24B12C200BG3
V24B12C200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12C200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V24B12C200BG3.pdf
Availability of V24B12C200BG3
QUANTITY
V24B12C200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12C200BG3
Internal Part NumberEIS-V24B12C200BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12C200BG3
Related LinksV24B12, V24B12C200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12C200BG3 Details Description
Related parts for V24B12C200BG3
IDC CABLE - MKC30K/MC34G/MPL30K datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A/0.3A 16MLF datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS W/STRAIN REF datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SER 16-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047 UF 10% 1000VDC datasheet.pdf