Vicor Corporation V24B12C250BN
V24B12C250BN picture photo
Mfg. Part Number
V24B12C250BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V24B12C250BN.pdf
Availability of V24B12C250BN
QUANTITY
V24B12C250BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12C250BN
Internal Part NumberEIS-V24B12C250BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12C250BN
Related LinksV24B12, V24B12C250BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12C250BN Details Description
Related parts for V24B12C250BN
IC RESET GEN 2.93V VTH SOT143-4 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 50VDC 1210 datasheet.pdf
RES 110 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK CABLE SLEEVES 48" BLA datasheet.pdf
LACING TAPE BRD POLYESTER 15LB datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 210MA 4.6 OHM datasheet.pdf