Vicor Corporation V24B12C250BN2
V24B12C250BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12C250BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V24B12C250BN2.pdf
Availability of V24B12C250BN2
QUANTITY
V24B12C250BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12C250BN2
Internal Part NumberEIS-V24B12C250BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12C250BN2
Related LinksV24B12, V24B12C250BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12C250BN2 Details Description
Related parts for V24B12C250BN2
RES 18K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED SPACER SQUARE T-1 3/4 3/4" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 7.5MM datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 512K FLASH 100QFP datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
HDM DC STACKING MODULE 144CKT datasheet.pdf
TERMINATION BOARD FOR SIEMENS datasheet.pdf
RES 9.98K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf