Vicor Corporation V24B12C250BN3
V24B12C250BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12C250BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V24B12C250BN3.pdf
Availability of V24B12C250BN3
QUANTITY
V24B12C250BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12C250BN3
Internal Part NumberEIS-V24B12C250BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12C250BN3
Related LinksV24B12, V24B12C250BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12C250BN3 Details Description
Related parts for V24B12C250BN3
IC TXRX RS-232 5V 0.1UF 24TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 3-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CAP TACTILE RECT BLK/TRANS LENS datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR FC/LC/SC CONN datasheet.pdf
CAP SUBMINI PANEL IND CLR SEALED datasheet.pdf
POWER MOD IGBT3 FULL BRIDGE SP3 datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf