Vicor Corporation V24B12E200BN
V24B12E200BN picture photo
Mfg. Part Number
V24B12E200BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V24B12E200BN.pdf
Availability of V24B12E200BN
QUANTITY
V24B12E200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12E200BN
Internal Part NumberEIS-V24B12E200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12E200BN
Related LinksV24B12, V24B12E200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12E200BN Details Description
Related parts for V24B12E200BN
IC DSC 16BIT 132KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
OSC VCXO 672.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
ADAPTER ATMEL MCU DIP24/QFN32 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18 OLIVE datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 500MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 6.3V X7R 0508 datasheet.pdf
RES 1.19K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN FPC 55POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 310VAC RADIAL datasheet.pdf