Vicor Corporation V24B12E200BN2
V24B12E200BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12E200BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V24B12E200BN2.pdf
Availability of V24B12E200BN2
QUANTITY
V24B12E200BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12E200BN2
Internal Part NumberEIS-V24B12E200BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12E200BN2
Related LinksV24B12, V24B12E200BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12E200BN2 Details Description
Related parts for V24B12E200BN2
RES ARRAY 13 RES 33 OHM 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMD datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16QSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC P600 datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR/SRL 2.5M 48LQFP datasheet.pdf
LED HIGH BRIGHT WHT 350MA 12.2V datasheet.pdf
CONN CIC VERT 16POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 680UF 8V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 36 OHM 0804 datasheet.pdf