Vicor Corporation V24B12H150B
V24B12H150B picture photo
Mfg. Part Number
V24B12H150B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V24B12H150B.pdf
Availability of V24B12H150B
QUANTITY
V24B12H150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12H150B
Internal Part NumberEIS-V24B12H150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12H150B
Related LinksV24B1, V24B12H150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12H150B Details Description
Related parts for V24B12H150B
SENSOR 15PSIG RIBBON W/CONN datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 250 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 22 PO datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .380" datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf