Vicor Corporation V24B12H250BG
V24B12H250BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B12H250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V24B12H250BG.pdf
Availability of V24B12H250BG
QUANTITY
V24B12H250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12H250BG
Internal Part NumberEIS-V24B12H250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12H250BG
Related LinksV24B12, V24B12H250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12H250BG Details Description
Related parts for V24B12H250BG
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TERM RING NYL 22-18AWG #4 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST US8 datasheet.pdf
IC DRIVER HISIDE QUAD 28-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 820K OHM 14SOIC datasheet.pdf