Vicor Corporation V24B12H250BN3
V24B12H250BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12H250BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V24B12H250BN3.pdf
Availability of V24B12H250BN3
QUANTITY
V24B12H250BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12H250BN3
Internal Part NumberEIS-V24B12H250BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12H250BN3
Related LinksV24B12, V24B12H250BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12H250BN3 Details Description
Related parts for V24B12H250BN3
IDC CABLE - MKR26K/MC26M/MKR26K datasheet.pdf
IDC CABLE - MKR60K/MC60M/MCE60K datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
FEED-THROUGH TERM BLOCK 4-20AWG datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.74A 126 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 5.76 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO41 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf