Vicor Corporation V24B12H250BN3
V24B12H250BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12H250BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V24B12H250BN3.pdf
Availability of V24B12H250BN3
QUANTITY
V24B12H250BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12H250BN3
Internal Part NumberEIS-V24B12H250BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12H250BN3
Related LinksV24B12, V24B12H250BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12H250BN3 Details Description
Related parts for V24B12H250BN3
CONN BUSHING FOR BNC JACKS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.75PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RADIAL VARISTOR 20MM datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TV 8C 8#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
390UF 10V 10X12MM 105C 4000H datasheet.pdf