Vicor Corporation V24B12T150BS
V24B12T150BS picture photo
Mfg. Part Number
V24B12T150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V24B12T150BS.pdf
Availability of V24B12T150BS
QUANTITY
V24B12T150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12T150BS
Internal Part NumberEIS-V24B12T150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12T150BS
Related LinksV24B12, V24B12T150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12T150BS Details Description
Related parts for V24B12T150BS
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf