Vicor Corporation V24B12T200BS
V24B12T200BS picture photo
Mfg. Part Number
V24B12T200BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V24B12T200BS.pdf
Availability of V24B12T200BS
QUANTITY
V24B12T200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12T200BS
Internal Part NumberEIS-V24B12T200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12T200BS
Related LinksV24B12, V24B12T200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12T200BS Details Description
Related parts for V24B12T200BS
THYRISTOR SCR 4A 200V TO225AA datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 8.74"L X 5.75"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 55.6 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 0.2A 5SOT datasheet.pdf
WASHER FLAT M30 NYLON datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf
CIRCUIT BOARD CONTROL WSD 121HPT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 25.00 MHZ 12.0PF SMD datasheet.pdf