Vicor Corporation V24B12T250BN3
V24B12T250BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12T250BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V24B12T250BN3.pdf
Availability of V24B12T250BN3
QUANTITY
V24B12T250BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12T250BN3
Internal Part NumberEIS-V24B12T250BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12T250BN3
Related LinksV24B12, V24B12T250BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12T250BN3 Details Description
Related parts for V24B12T250BN3
IC TX/RX DUAL RS-232 5VLP 16SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
LED ACCY MOUNTING SPACER 0.250" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TVS DIODE 71VWM P600 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
GDT 420V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf