Vicor Corporation V24B15C150BG2
V24B15C150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B15C150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24B15C150BG2.pdf
Availability of V24B15C150BG2
QUANTITY
V24B15C150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B15C150BG2
Internal Part NumberEIS-V24B15C150BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B15C150BG2
Related LinksV24B15, V24B15C150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B15C150BG2 Details Description
Related parts for V24B15C150BG2
IC DRVR COAX CABLE 3.3V/5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR 8-DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 21.8VC SOD323 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 12pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf