Vicor Corporation V24B15C200BF
V24B15C200BF picture photo
Mfg. Part Number
V24B15C200BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V24B15C200BF.pdf
Availability of V24B15C200BF
QUANTITY
V24B15C200BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B15C200BF
Internal Part NumberEIS-V24B15C200BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B15C200BF
Related LinksV24B15, V24B15C200BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B15C200BF Details Description
Related parts for V24B15C200BF
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2K OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI/SRL 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 900UF 450V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf